Kullanım Sözleşmesi

[Updated: 2019-04-30]


1. Taraflar


     İşbu sözleşme ve sözleşmenin ayrılmaz birer parçası olan eklerden oluşan Cbanx Teknoloji A.Ş Kullanım Sözleşmesi (bundan böyle kısaca 'Kullanım Sözleşmesi' olarak anılacaktır), “Cbanx Teknoloji A.Ş (“Şirket”)” ile Site'ye üye olan “Kullanıcı” arasında, Kullanıcı'nın Site'ye elektronik ortamda üye olması anında, Site'de sunulan hizmetleri kullanırken karşılıklı hak ve yükümlülükleri belirtmek amacı ile düzenlenmiştir.2. Tanımlar


 1. Kripto Para/Şifreli Para

  Kriptografik/şifreli olarak güvenli işlem yapmaya ve ek sanal para arzına olanak sağlayan dijital değerlere, kripto-para denir. Kripto-paralar, alternatif para birimidirler, dijitaldirler ve aynı zamanda sanal paradırlar.

  Kripto-paralar, merkezi elektronik paraların ve bankacılık sistemlerindeki nin aksine, merkezi olmayan yapıdadırlar. Merkezi olmayan bu yapının kontrolü Blok-Zincir (BlockChain) işlem veri tabanları tarafından gerçekleştirilir. (*)


 2. Bitcoin cüzdanı

  Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir.

  Bir Bitcoin cüzdanı, hesabınızın bakiyesini tutmadan o hesabınıza girebilmeniz için gereken özel ve genel anahtarları depolayan, kullanıcıların dijital para gönderip almasını sağlayan ve bütün bunların verimliliğini ve dengesini blockchain sistemi ile etkileşime girerek yapan bir yazılımdır.

 3. Kullanıcı

  Cbanx sistemine üye olan ve sistemde sunulan hizmetlerden yararlanan gerçek kişidir. Kullanıcının 18 yaş üzerinde olması ve temyiz kudretine (ayırt etme gücüne) sahip olması gerekir.

 4. Site


  Cbanx.com.tr alan adından ve bu alan adına bağlı alt alan adlarından oluşan internet sitesidir.


 5. Aracı

  Kripto para alım satımı için ara yazılımı sağlayan ve aracılık eden şirkettir. Cbanx Teknoloji A.Ş.’ni ifade etmektedir.


  Şirket bir kripto para alış satış platformudur. Site üzerinden kullanıcılar birbirlerine açık artırma veya eksiltme yöntemi ile kripto para birimlerini alır veya satarlar. Şirket bir aracı sitedir. Sitede oluşan fiyatları Şirket belirlemez. Fiyatlarda olan değişikliklerden dolayı kullanıcıların zarar veya kayıplara uğramasından ve doğan ya da doğacak zararlardan Şirket sorumlu tutulamaz.


  Şirket benzer alış satış platformlarından bağımsız bir şirkettir ve herhangi bir kuruluşun temsilcisi değildir. Kullanıcı tarafından Şirket haricinde bir alış satış platformunda yapılan alış satış işlemlerinden ve bu işlemlerden doğan ya da doğacak zararlardan Şirket hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.3. Hak ve Yükümlülükler

 1. Cbanx Teknoloji A.Ş, kullanıcı ile kripto para alımına ilişkin işlemlerde aracılık yapmakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğünü gizlilik içinde ve yasalara uygun bir şekilde icra eder.

 2. Cbanx Teknoloji A.Ş, sistem altyapısını mevcut teknolojiler ölçüsünde yeni, güvenli ve kullanışlı bir şekilde kullanıcının hizmetine sunmak zorundadır.

 3. Kullanıcının işlemleri kolay yapabilmesi için sisteminde açıklamalar yapar ve sistem arızalarını giderir ve sistemin güvenli ve kişisel verilerin korunmasına uygun bir şekilde işlemesini sağlar.

 4. Cbanx Teknoloji A.Ş, kullanıcı ile kripto para satanlar arasında sadece uygun bir platform kurar, kripto para alım satımının ve diğer taraflara ilişkin sözleşmelerin tarafı değildir.

 5. Bu site hizmetine bağlı tüm servislerin, alan adlarının, yazılım kodlarının, ara yüzlerinin, içeriklerinin, ürün incelemelerinin, videolarının, algoritmalarının, çizimlerinin, modellerinin, tasarımlarının ve diğer tüm fikri sınai hakların sahibi, (üçüncü partilerden sağlanan içerik ve uygulamalar hariç olmak üzere) Cbanx Teknoloji A.Ş.’dir.

 6. Kullanıcı; kripto para alım satımında kullandığı hesaplarının güvenliğini sağlamak ve şifreleri ile kendisine sağlanan elektronik cihazları korumak yükümlülüğündedir. Bu çerçevede hesabını ve haklarını üçüncü şahıslara devredemez, satamaz, kendi üyeliğini her ne nam ve ad altında olursa olsun başkasına kullandıramaz. Üyeliğinin bir başkasına devrinin tespiti halinde Cbanx Teknoloji A.Ş., üyeliği iptal etme hakkını elinde bulundurur.

 7. Kullanıcı, üyelik sırasında aracıya kimlik bilgileri de dahil olmak üzere gerçeğe uygun ve doğru bilgileri sağlamak zorundadır. Yanlış ve yanıltıcı bilgilerin verilmesinden kaynaklanan her türlü sorumluluğun farkında olduğunu kabul etmektedir.

 8. Kullanıcı hatası ya da tercihlerinden kaynaklanan her türlü zarar ve/veya kayıplardan dolayı kullanıcı kendisi sorumludur. Kullanıcının ticari tercihleri ya da tahminlerinin riski kendi üzerindedir.

 9. Cbanx Teknoloji A.Ş.’nin yayınladığı istatistikler, bilgiler, sadece kullanıcının tercihlerinde yardımcı olmak amaçlı hazırlanmaktadır. Kullanıcıları yönlendirme amacı taşımaz.

 10. Kullanıcıların sistem üzerinde zarar verici işlemler yapması halinde bunlardan kaynaklanan hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine aittir. Şirketin bu konuda her türlü hukuki girişimde bulunma hakkı vardır.

 11. Kullanıcılar sitede hesap sahibi olmak için bir üye formu doldururlar. İşlem yapmak isteyen kullanıcılar ayrıca kimlik ve adres bilgilerini doğru belgelemek zorundadırlar. Cbanx Teknoloji A.Ş’in istediği bilgi ve belgelerin doğruluğundan kullanıcı sorumludur.

 12. Cbanx Teknoloji A.Ş, işlemlerin şüpheli olması, manipülatif olmasının kendisine ihbar edilmesi halinde kullanıcıların hesaplarını askıya alma ve yaptıkları para transferlerini iade etme hakkına sahiptir. Bunun dışında Cbanx Teknoloji A.Ş, işlemleri izlemekle yükümlü değildir.

  Cbanx Teknoloji A.Ş, sistemde yapılan işlemlerin hangi amaçla yapıldığını izlemez, izlemek zorunda değildir. Ancak yasal mercilerin talep etmesi halinde elindeki bilgileri ilgili ve yetkili mercilere bildirmek zorundadır.

 13. Şirket reddettiği ve gerçekleştirmediği transferlerin iadesi için kimlik ibrazı ve transfer gerçekleştiren kişinin banka hesabı bilgisini isteme hakkında sahiptir.

 14. Cbanx Teknoloji A.Ş, kullanıcılara vereceği destek hizmetlerini yalnızca support@cbanx.com e-posta adresi üzerinden sağlamaktadır. Şirket bu e-posta adresi dışında bir yöntem ile kullanıcılarına destek hizmeti sağlamaz, destek yazışmalarında şifre sormaz, kullanıcılarından kripto para göndermeleri için bir kripto para adresi bildirmez. Bu husus bir tebliğ niteliğinde olup, Şirket bahsi geçen e-posta adresi dışındaki bir adresten gönderilmiş bir e-posta sebebiyle kullanıcılarının uğradığı ya da uğraması muhtemel zarar ve kayıplardan sorumlu tutulamaz.

 15. Kullanıcılar kendi hesaplarının güvenliklerini sağlamak zorundadır. Tavsiye edilen güvenlik önlemleri:

  Güçlü bir şifre kullanılması,

  Kullanıcı adı ve şifresinin kimseyle paylaşılmaması,

  Site’de kullanılan şifrenin yalnızca Site'de kullanılması,

  Site’ye her zaman “https” yoluyla bağlantı kurulması ve siteye işlem yapmak için girişlerde https://www.cbanx.com.tr adreslerinin mutlak bir şekilde kontrol edilmesidir.

  Bu önlemler, örnek amaçlı yazılmış olup eksik olmasından kaynaklı Cbanx Teknoloji A.Ş.’nin sorumlu tutulması söz konusu değildir.

 16. Cbanx Teknoloji A.Ş, teknik hata ya da manipülatif işlemler kaynaklı gerçek olmayan fiyatlamalar halinde, sisteme müdahale etmek yetkisine sahiptir. Bu müdahale, sistemi düzeltmek ve doğru çalışmasını sağlamak, gerektiğinde işlemleri iptal etmek ve geri almak haklarını da kapsar.

 17. Cbanx Teknoloji A.Ş, internet sitesinde oluşabilecek teknik arızalardan dolayı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Kısa süreli yada uzun süreli teknik arızalardan dolayı doğrudan veya dolaylı olarak doğan ve doğabilecek hiçbir zarardan Şirket sorumlu tutulamaz.4. Ücretlendirme


 1. Şirket, Hizmet’lerle ilgili ücretleri Site'nin 'Yardım' bölümünde ilan edecektir. Site’nin yardım bölümüne https://cbanx.freshdesk.com/support/home adresinden ulaşılabilmektedir. Ücretler, yardım bölümünde ilan edildiği andan itibaren geçerlilik kazanacaktır.

 2. Cbanx Teknoloji A.Ş, her alış ve satış işlemlerinde kullanıcılarından kendi belirlediği bir oran üzerinden komisyon (hizmet bedeli) alma hakkına sahiptir. Şirket, zaman zaman bu ücretler ve oranlar üzerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

 3. Şirket, her TL çekme işleminde kullanıcılarından kendi belirlediği bir işlem ücreti alma hakkına sahiptir. Kullanıcı, iş bu sözleşmenin kabul ve onaylanması ile, bu işlem ücretinin alınmasını kabul etmiş sayılacaktır.

 4. Kripto para transferleri iade edilemez, dolayısıyla Şirket tarafından tahsis edilen komisyon veya işlem ücretlerinin iadesi mümkün değildir ve kullanıcıların bu ücretlerin iadesini isteme hakkı bulunmamaktadır.5. Gizlilik Politikası


 1. İş bu sözleşmenin kullanıcı tarafından kabul ve onaylanması halinde, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması hakkındaki Kanundan doğan hak ve yükümlülükleri, Şirket ile Kullanıcı karşılıklı olarak kabul edilmiş sayılacak ve Kanun kapsamına uygun olarak davranacaklarını kabul ve taahhüt ederler.

 2. Şirket, Kullanıcıların şahsi bilgilerini (kimlik, fatura, adres, e-mail, telefon, faks, demografik bilgiler veya müşteri numarası vb.) yasal zorunluluklar veya kullanıcının açık rızası haricinde üçüncü şahıslara vermeyeceğini taahhüt eder.

 3. Kullanıcıların vermiş olduğu bilgiler Kullanım Sözleşmesi’nde belirtilen kurallar ve amaçlar dışında herhangi bir kapsamda kullanılmayacak, üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.

 4. Şirket, kullanıcıların IP adreslerini, Site'ye erişim sağladıkları cihazların modellerini, işletim sistemlerini ve tarayıcı bilgilerini tespit etmekte ve kayıt altına almaktadır. Şirket, bu kayıtları kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak, sistem ve kullanıcı hesap güvenliğini sağlamak, sahtecilik ile mücadele etmek ve kanuni yükümlülüklere uymak amaçları için kullanabilir.

 5. Şirket, sunmuş olduğu hizmetlerin ve servislerin daha efektif kullanılabilmesi amacıyla birçok 3. Parti kurum ve kuruluşlarla çeşitli şekillerde işbirliği yapabilir. Bu işbirliği; reklam, sponsorluk, izinli pazarlama, veri paylaşımı ve yasal diğer ticari yöntemlerle olabilir. Şirket, iletişim faaliyetlerinde, kanunların öngördüğü şekilde izinli iletişim / pazarlama yapacağını, kullanıcının isteği dışında iletişim yapmamayı, kullanıcının sistemden ücretsiz ve kolayca çıkabilmesini sağlayacak araçlar sunmayı beyan ve taahhüt eder.

 6. Cbanx Teknoloji A.Ş, Site içerisinde başka sitelere link(bağlantı) sağlayabilir. Anlaşmalı olduğu 3. Partilerin reklamlarını ve/veya çeşitli hizmetlere ilişkin başvuru formlarını yayınlayabilir, Kullanıcıları bu formlar ve reklamlar aracılığıyla reklam veren veya anlaşmalı 3. partilerin sitesine yönlendirebilir. Şirket, bu bağlantı yoluyla erişilen diğer sitelerin gizlilik uygulama ve politikalarına ya da barındırdıkları içeriklere yönelik olmak üzere hiçbir sorumluluk taşımamaktadır.

 7. Şirket, aşağıda sayılan hallerde ise işbu gizlilik bildirimi hükümleri dışına çıkarak kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilecektir. Bu durumlar:

  i. Kanun, KHK, Yönetmelik vb. yetkili hukuki makamlar tarafından çıkarılan ve yürürlükte bulunan yazılı hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uyulmasının gerektiği haller,

  ii. Şirketin kullanıcılarıyla arasındaki sözleşmelerin gereklerinin yerine getirilmesi ve bunların uygulamaya konulmalarıyla ilgili hallerde,

  iii. Yetkili idari ve/veya adli makamlar tarafından usuli yöntemine uygun olarak yürütülen bir araştırma veya soruşturma doğrultusunda kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi hallerinde,

  iv. Kullanıcıların haklarını veya güvenliklerini korumak amacıyla bilgi verilmesinin gerekli olduğu hallerde.

 8. Şirket, kendisine verilen gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır olarak saklamayı yükümlülük olarak kabul ettiğini ve gizliliğin sağlanıp sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir parçasının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanıcıyı veya üçüncü bir kişiye açıklanmasını önleme gereği olan gerekli tüm tedbirleri almayı ve üzerine düşen tüm özeni tam olarak göstermeyi işbu bildirimle taahhüt etmektedir.6. Uyarı


     Cbanx Teknoloji A.Ş Site’si üzerinde sunulan her tür içerik, 3. Partilerden ve kamuya açık kaynaklardan toplanan verilerden oluşmaktadır. Tüm veriler, analizler, raporlar, istatistikler herhangi bir düzenleme veya yönlendirme olmadan bilgileri otomatik işleme tabi tutmuş bir yazılım tarafından işlenmekte ve objektif olarak sunulmaktadır. Bu bilgiler sadece kullanıcıyı aydınlatmak ve fikir vermek amaçlı yapılmaktadır, yönlendirme amaçlı yapılmamaktadır ve Cbanx Teknoloji A.Ş, bu bilgilerin doğruluğunu taahhüt etmemektedir.


7. Uygulanacak Hukuk ve Yetki


     Site’nin kullanımından doğan ve/veya yasal uyarıda yer alan koşul ve hükümlere ilişkin ve/veya bu Site ile bağlantılı olarak çıkabilecek uyuşmazlıklarda işbu Kullanım Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Hukuku esas olup, İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.8. Sözleşme Değişiklikleri


     Cbanx Teknoloji A.Ş, bu yasal uyarıda yer alan tüm koşulları ve hükümleri önceden bir ihbara gerek kalmaksızın değiştirme ve güncelleme hakkına tek taraflı olarak haizdir.9. Yürürlük ve Kabul


 1. Bu internet sitesinin herhangi bir sayfasına girerek, Kullanım Sözleşmesi'nin tamamını okuduğunuzu, içeriğini bütünü ile anladığınızı ve tüm hükümlerini onayladığınızı kabul, beyan ve taahhüt etmektesiniz. Kullanım Sözleşmesi Şirket tarafından Site üzerinde ilan edildiği tarihte yürürlük kazanır.

 2. Kullanım Sözleşmesi’nin şartlarını kabul etmeyen kullanıcıların Site’yi ve Site üzerinden sağlanan servisleri kullanmamaları gerekmektedir. Aksi halde doğmuş ya da doğacak olan zararlardan Şirket sorumlu tutulamaz.